• I-IV 7:00 - 21:00
 • V 7:00 - 20:00
 • VI 9.00 - 15.00
 • VII Nedirbame

Širdies ligos

Gydytojos patarimai: ką svarbu žinoti apie kraujo spaudimą

Gydytojos patarimai: ką svarbu žinoti apie kraujo spaudimą

Pasirodo, kraujospūdžio problemos kamuoja kas trečią žmogų. Aukštas kraujospūdis yra itin dažna būklė, varginanti žmones visame pasaulyje, o Lietuvoje hipertenzija – viena dažniausių lėtinių ligų.

Kauno „Kardiolitos klinikų“ Kardiologijos centro gydytoja kardiologė Ina Aleksonienė pasakoja, kad uždelsta, laiku nepastebėta hipertenzija gali būti itin pavojinga, pažeidžianti tokius svarbius organus, kaip širdis, kraujagyslės, smegenys ar inkstai. Taip pat aukštas kraujo spaudimas gali sukelti stambiųjų ir vidutinių arterijų sienų degeneracinius pakitimus, galimi ir kraujo išsiliejimai smegenyse.

„Arterinė hipertenzija yra reikšmingas širdies nepakankamumo, prieširdžių virpėjimo, lėtinės inkstų ir periferinių arterijų ligų rizikos veiksnys“, – pabrėžia gydytoja ir įvardina, koks kraujospūdis yra normalus, o kada būtina susirūpinti ir kreiptis į gydytojus.

Kaip tiksliai pasimatuoti kraujo spaudimą?

Optimalus kraujospūdis yra mažiau, kaip 120/80 mm Hg. Normalus kraujospūdis: 120-129 mm Hg/80-84 mm Hg. Aukštas kraujospūdis laikomas esant 140/90 mm Hg arba didesnis. Pastaruoju atveju būtina kreiptis į gydytoją.

Pasak kardiologės, sveikiems asmenims, kurių kraujospūdis yra optimalus (120/80 mm Hg), kartotinis arterinio kraujo spaudimo matavimas rekomenduojamas mažiausiai kas 5 metus, o esant galimybei ir dažniau. Jeigu arterinis kraujo spaudimas yra normalus (120-129/80-84 mm Hg), kartotinis matavimas turėtų būti atliekamas mažiausiai kas 3 metus. Kai arterinis kraujo spaudimas yra didelis (130-139/85-89 mm Hg), rekomenduojama matuotis kasmet.

„Vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems antsvorio, sergantiems cukriniu diabetu, inkstų ligomis, nėščiosioms kraujospūdį rekomenduojama matuotis 2 kartus per dieną: ryte ir vakare. Jeigu nustatyta hipertenzija, svarbu reguliariai matuoti kraujospūdį ir surašyti į tam skirtą lentelę. Pagal tai gydytojas gali tiksliau parinkti vaistų dozes, tinkamiausius medikamentus“, – pataria I. Aleksonienė.

Svarbu prisiminti, kad kraujo spaudimas nėra pastovus, jis kinta, todėl norint pamatuoti jį kuo tiksliau, rekomenduojama:

 • 30 min. prieš arterinio kraujo spaudimo matavimą nerūkyti; negerti stimuliuojančių gėrimų (kavos, arbatos, alkoholio, energetinių gėrimų), vengti sotaus maisto ir fizinio krūvio.
 • Prieš matuojant arterinį kraujo spaudimą rekomenduojama 5 min. ramiai pasėdėti.
 • Ranką, ant kurios matuojamas spaudimas, padėti ant stalo, širdies lygyje, delnu į viršų.
 • Jei reikia, arterinis kraujo spaudimas matuojamas kelis kartus, palaukiant 2 min. tarp matavimų.
 • Kūnas ir ranka turi būti atsipalaidavę.
 • Matuojant pirmą kartą, reikėtų pamatuoti spaudimą ant abiejų rankų, o toliau matuoti ant rankos su aukštesniais rodmenimis.

Gyvenimo būdo įtaka kraujo spaudimui

Sveika gyvensena gali atitolinti arterinio kraujo spaudimo didėjimą bei padėti normalizuoti padidėjusį kraujospūdį.
„Kalbant apie mitybą ir gyvenimo būdą, sergantys arterine hipertenzija turi riboti druskos vartojimą iki 5 g per dieną. Alkoholio vartojimas neturi viršyti 14 statistinių vienetų per savaitę vyrams ir 8 moterims (1 vnt. 125 ml vyno ar 250 ml alaus).

Mityboje rekomenduojama didinti daržovių (4-5 porcijos bent 300 g daržovių per dieną), vaisių, žuvies, riešutų, nesočiųjų riebalų rūgščių kiekį, mažinti raudonos mėsos, riebių pieno produktų. Nutukusiems asmenims bei turintiems antsvorio mažinti svorį patariama keičiant mitybą, didinant fizinį aktyvumą. Rūkantiems būtina patarti mesti rūkyti“, – rekomendacijomis dalinasi Kauno „Kardiolitos klinikų“ kardiologė Ina Aleksonienė.

 • I-IV 7:00 - 21:00
 • V 7:00 - 20:00
 • VI 9.00 - 15.00
 • VII Nedirbame