• I-V 7:00 - 21:00
  • VI 8.00 - 17.00
  • VII Nedirbame

Proktologinės ligos, hemorojus

Gydytojas: nesupainiokite hemorojaus su žarnyno vėžiu

Gydytojas: nesupainiokite hemorojaus su žarnyno vėžiu

Apie 90 proc. žmonių per savo gyvenimą yra turėję hemorojaus simptomų: kraujavo tuštinimosi metu, jautė diskomfortą ar skausmą. Kauno „Kardiolitos klinikų“ Bendrosios ir pilvo chirurgijos centro bendrosios ir pilvo chirurgijos gydytojas dr. Saulius Švagždys juokauja, kad jeigu visi susirgę hemorojumi kreiptųsi pagalbos, prie proktologų durų rikiuotųsi milžiniškos eilės. Tiesa, dėl šios ligos žmonės lankytis pas gydytojus kompleksuoja, o simptomai gali slėpti daug rimtesnę ligą.

Hemorojus ar piktybinis navikas?

Nors hemorojų žmonės linkę ignoruoti, labiausiai jų susirūpinimą kelia pastebėtas kraujas tuštinimosi metu. „Didžioji dalis pacientų pastebėję kraują tuštinimosi metu išsigąsta dėl piktybinio naviko žarnyne, nes tai yra ir hemorojaus, ir tiesiosios žarnos vėžio simptomas. Kuri tai liga – savarankiškai atskirti sudėtinga, tačiau iš pradžių panikuoti nereikėtų. Svarbiausia – atidžiai stebėti savo ligos eigą“, – teigia dr. S. Švagždys.

Jis priduria, kad hemorojus nėra pavojinga liga, net ir uždelsus kreiptis į gydytoją nieko blogo neatsitinka. Hemoroidiniai mazgai nesuvėžėja, jie yra natūralios struktūros. Kai šie mazgai padidėja, atsiranda hemorojaus simptomai: kraujavimas tuštinantis, diskomfortas, skausmas.

Gydytojas proktologas pastebi, kad yra du hemorojaus tipai. „Ūminis hemorojus atsiranda greitai, bet ir praeina greitai – per 2-3 savaites. Tuo tarpu lėtinio hemorojaus simptomai vystosi palaipsniui, jie vis pasikartoja metai iš metų. Jeigu jaučiami simptomai pradeda kenkti jūsų gyvenimo kokybei ir norisi tai pakeisti, vertėtų kreiptis į gydytoją“, – sako S. Švagždys.

Gydytojo teigimu, jeigu liga nepraeina per mėnesį arba staiga atsiranda kiti simptomai: norisi tuštintis, tačiau nepavyksta, išmatų, kraujavimo pobūdis pasikeičia, tuomet reikėtų sunerimti. Tai gali signalizuoti ir tiesiosios žarnos vėžį.

Gyvenimo būdas svarbus hemorojaus atsiradimui

Pasak mediko, gyvenimo būdas daro didelę įtaką hemorojaus atsiradimui. Net ir turint polinkį sirgti hemorojumi, prisižiūrint mitybą bei kasdienius higienos įpročius, pavyzdžiui, tuštinimosi laiką, galima išvengti šios ligos, o kartu ir nereikalingo nerimo dėl tiesiosios žarnos vėžio.

„Lygiai taip pat, neturint genetinio polinkio, jei niekas iš artimųjų šia liga nesirgo, hemoroidiniai mazgai gali išaugti iki tokio dydžio, kad sukels itin nemalonius ligos simptomus. Tai gali atsitikti dėl įvairių priežasčių: sunkaus fizinio darbo, svorių kilnojimo, netinkamos mitybos, alkoholio vartojimo, užkietėjus viduriams stanginantis tuštinimosi metu arba ilgai sėdint ant klozeto“, – paaiškina gydytojas.

Prevencinės hemorojaus priemonės

Vengiant pagrindinių veiksnių, kurie sukelia hemorojų, galima imtis ir papildomų prevencinių priemonių. „Išvengti hemorojaus ir pagerinti gyvenimo kokybę padeda fizinis aktyvumas. Kai kojos dirba, kraujotaka stiprėja ir suaktyvėja dubens srityje, o tai naudinga hemorojaus prevencijai, – judėjimo naudą paaiškina dr. S. Švagždys.
– Jei norite būti fiziškai aktyvus, neturite nubėgti maratono. Vaikščiokite, važinėkitės dviračiais, plaukiokite. Kartais labai veiksminga gali būti ir nematoma mankšta. Pavyzdžiui, sėdėjimo metu kartas nuo karto sutraukti sėdmenis. Šie pratimai suaktyvina kraujotaką, o juos atlikti galima bet kur ir bet kada.“

Kauno „Kardiolitos klinikų“ bendrosios ir pilvo chirurgijos gydytojas primena, kad siekiant išvengti hemorojaus taip pat svarbu prižiūrėti savo mitybą, kad ji nesukeltų vidurių užkietėjimo.

  • I-V 7:00 - 21:00
  • VI 8.00 - 17.00
  • VII Nedirbame