Pasirinkti akušerio-ginekologo profesiją paskatino gimties stebuklas
Didelė atsakomybė, būtinybė greitai priimti sprendimus, empatija, nuolatinis poreikis tobulėti – tai tik kelios būtinos akušerio-ginekologo specialybės sudedamosios dalys. Visa tai neišgąsdino Kauno „Kardiolitos klinikų“ Akušerijos ir ginekologijos centro gydytojos akušerės-ginekologės Didonos Vilkinienės – ją rinktis šią profesiją labiausiai skatino galimybė padėti į pasaulį ateinančiai naujai gyvybei.
D. Vilkinienė pasakoja, kad dar sovietmečiu stodama į Kauno medicinos institutą ketino pasirinkti chirurgo specialybę – pašnekovę žavėjo idėja dirbti gydytoja tolimųjų reisų laive ir pamatyti pasaulį. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę atsivėrė galimybės nevaržomai keliauti po pasaulį, todėl moteris persvarstė savo profesijos pasirinkimą ir galiausiai nusprendė tapti akušere-ginekologe.
Pasak jos, tai yra ta specialybė, kuri leido suteikti žmogui svarbią pagalbą ir greitai matyti akivaizdų rezultatą. Kitose medicinos srityse gydytojai dažniau susiduria su lėtinėmis ligomis – kasdien jiems tenka taikytis su tuo, kad skiriant gydymą liga nėra išgydoma, o tik padedama žmogui nekęsti skausmų arba neprogresuoti ligai.
„Taip pat rinktis šią specialybę skatino tas nepakartojamas jausmas, kai dėl sukauptų žinių, profesionalumo ir įdėto darbo šį pasaulį išvysta nauja gyvybė, mamos akyse sužiba džiaugsmo ir dėkingumo ašaros, o ką tik buvę gimdymo skausmai iškart užsimiršta. Visa tai įprasmina pastangas ir žinias“, – įsitikinusi D. Vilkinienė.
Kasdienį darbą lydi didžiulė atsakomybė
Anot D. Vilkinienės, tiek studijuoti šią specialybę, tiek būti profesionaliu akušeriu-ginekologu nėra labai lengva – reikia sukaupti daug žinių, nuolat tobulėti, turėti greitą reakciją, nepalūžti skaudžiose situacijose tam, kad vėl galėtum tęsti savo darbus.
„Yra toks M. K. Gandhi posakis: „Gyvenk taip, lyg mirtum rytoj, mokykis taip, lyg gyventum amžinai“. Manau, tai galėtų būti vienas iš svarbiausių ginekologų postulatų – nenutrūkstamas profesinis tobulėjimas, smalsumas, besąlyginis atsidavimas pasirinktai profesijai“, – įsitikinusi ji.
Pasak pašnekovės, ši profesija yra perspektyvi, ginekologai kasdieniame darbe remiasi pačiais naujausiais mokslo ir technologijų pasiekimais.
„Juk dabar galime esant ankstyvai nėštumo stadijai nustatyti daugelį apsigimimų, dar motinos įsčiose esančiam vaisiui gali būti atliekamos unikalios operacijos, o šiais laikais padedami medicinos, išgyvena neišnešioti, prieš laiką gimę, labai mažo svorio naujagimiai. Sudėtingos operacijos atliekamos ir įsčiose esantiems dvyniams, turintiems transfuzijos sindromą (bendrą kraujagyslių tinklą placentoje) ir pan.“, – vardija gydytoja.
Vis dėlto didžiausiu akušerijos-ginekologijos specialybės išskirtinumu gydytoja D. Vilkinienė laiko didžiulę atsakomybę, nes šios srities medikai dažnai būna atsakingi už dvi gyvybes ir netgi naujos atėjimą į pasaulį.
„Akušeriui-ginekologui būtina greitai reaguoti į esamą situaciją, žaibiškai priimti teisingus sprendimus, nes kartais delsimas gali kainuoti tiek gimdyvės, tiek naujagimio gyvybę. Ši profesija taip pat ypatinga tuo, kad skirdami gydymą ir naudodami naujausius mokslo ir technologijų pasiekimus, mes galime padėti šeimoms susilaukti vaikučių ir pajusti patį nuostabiausią gyvenime tėvystės jausmą“, – tvirtina „Kardiolitos klinikų“, kuriose dirba vieni geriausių gydytojų Lietuvoje, gydytoja D. Vilkinienė.
Turi išmokti skaityti tarp eilučių
Geras ginekologas, jos manymu, yra tas, kuris sugeba sukurti pasitikėjimą tarp gydytojo ir paciento, o tai padeda pacientui tapti atviram gydytojo žinioms ir požiūriui į gydymą.
„Geras ginekologas sugeba konkrečiai situacijai, remdamasis medicinos mokslo įrodymais, klinikine logika ir patirtimi, pasiūlyti tinkamiausią problemos sprendimo būdą, atsakyti į rūpimus klausimus, išsklaidyti nepagrįstas baimes, – priduria pašnekovė. – Iš mūsų pacientės pirmiausia tikisi įsiklausymo, supratimo ir profesionalios pagalbos. Šiandieninės pacientės yra apsiskaičiusios, turinčios savo nuomonę, reiklios, kartais jos turi labai griežtų nuostatų – tokiose situacijose aš visada siūlau diskutuoti, kalbėtis“.
D. Vilkinienės teigimu, akušeriui-ginekologui taip pat svarbu empatija ir gebėjimas nuraminti pacientę konsultacijų ir gimdymo metu.
„Ginekologui, kaip ir visų kitų specialybių gydytojams, reikalingas atidus įsiklausymas į pacientės skundus ir lūkesčius. Specialistas turėtų pasižymėti profesine išmintimi ir rūpestingumu, o tai lemia intuityvų sugebėjimą žinių visumą ir patirtį panaudoti ieškant geriausio gydymo metodo ar problemos sprendimo. Geri bendravimo įgūdžiai ir kantrumas leidžia suprasti, kas pacientę labiausiai neramina – juk ši specialybė yra labai intymi ir kartais tenka bandyti tarp eilučių suprasti, dėl ko moteris atvyko konsultacijai“, – tvirtina „Kardiolitos klinikų“ medikė.
Džiugina didesnis dėmesys sveikatai
Akušerė-ginekologė pasakoja, kad pacientės dažniausiai į ją kreipiasi jausdamos skausmus ar maudimą pilvo apačioje. D. Vilkinienė pastebi, kad didelį apsilankančių srautą pastaraisiais metais sudaro ir negalinčios pastoti moterys, taip pat nemažai pacienčių kreipiasi dėl endometriozės, cistinių darinių, miomų, netipinio kraujavimo ciklo viduryje ar prieš mėnesines. Neretai moteris vargina ir įvairūs uždegimai. Kita besikreipiančių pacienčių grupė yra kamuojama dažno šlapinimosi, šlapimo nelaikymo, dirglios šlapimo pūslės simptomų.
„Džiugu, kad vis daugiau moterų rūpinasi savo sveikata ir kasmet atvyksta profilaktiniam patikrinimui. Paauglės, jaunos merginos dažniausiai kreipiasi kontracepcijos klausimais, atvyksta pasikonsultuoti pradėdamos lytinį gyvenimą. Džiugina ir tai, kad vis dažniau kreipiasi vyresnio amžiaus moterys. Tai, kas anksčiau būdavo tabu, dabar nesukelia gėdos ar nepatogumo jausmo, pacientės nesibaimina pasitarti ar pasikonsultuoti su gydytoju. Manau, kad moteris būti atviresnes skatina šiuolaikinis požiūris į gyvenimo kokybę“, – svarsto D. Vilkinienė.