• I-IV 7:00 - 21:00
  • V 7:00 - 20:00
  • VI 9.00 - 15.00
  • VII Nedirbame

Kineziterapija

Pradedančiojo rebusas: grupinės mankštos ar individualūs užsiėmimai – kaip išsirinkti?

Pradedančiojo rebusas: grupinės mankštos ar individualūs užsiėmimai – kaip išsirinkti?

Pradėję žvalgytis į sporto klubų ar sveikatingumo centrų grafikus natūraliai keliame sau klausimą: kokio pobūdžio treniruotes rinktis? Pirminis klausimas visuomet būna šis – ar turėčiau sportuoti individualiai, ar rinktis iš bendrų grupinių mankštų pasiūlos, o gal sportuoti kartu su specialistu?

Naujoko dilema

„Žmogų, kuris pirmą kartą atėjo į sporto ar į treniruoklių salę, galima iškart atpažinti, - pastebi „Kardiolitos” klinikų kineziterapeutė Svetlana Kobec. – Ne visi „naujokai“ pasinaudoja trenerių patarimais, jie mano, kad patys sugebės išaiškinti, kaip reikia dirbti su treniruokliais, „pamėgdžios“ kitus lankytojus arba paskaitys instrukcijas, kurios yra ant kiekvieno treniruoklio.“

Jos teigimu, tokia treniruočių taktika yra vyraujanti, tačiau tiems, kurie nori sutaupyti laiko bei nori išvengti galimų traumų, rekomenduojama susirasti trenerį ar kitą judesio specialistą. „Natūralu, jog mankštinantis individualiai mankštas vedančio trenerio dėmesys bus žymiai didesnis, nei mankštinantis grupėje“, – įsitikinusi kineziterapeutė.

Išskirtinis dėmesys yra ypač svarbus tiems, kurie dar nėra pakankamai susipažinę su judesio specifika, ir kuriems reikia profesionalo stebėsenos bent jau pirmus kelis mėnesius, kol susiformuoja mankštinimosi įgūdžiai.

Argumentai „už“ ir „prieš“

„Grupinio užsiėmimo pliusas yra tai, kad sportuojant kompanijoje ar žmonių grupėje yra didesnė motyvacija stengtis ir neatsilikti“, – teigia S. Kobec. Be to, grupinių pasirinkimų spektras yra labai platus – nuo aerobikos, pilateso, jogos iki coss fit'o, insanity treniruočių ir t.t.

Visos šios treniruotės yra tinkamos, jeigu jų metu jaučiamės gerai, ir mūsų kūnas  nereikalauja papildomo trenerio dėmesio. Tačiau kineziterapeutė atkreipia dėmesį, jog žmonių fizinės galimybės skiriasi, ir jeigu „silpnesnis“ pradės vytis „stipresnį“, tai gali sukelti neigiamų pokyčių žmogaus sveikatai.

„Deja, bet grupiniai užsiėmimai retai kada skirstomi pagal žmonių amžių, diagnozes ar pagal fizinį pajėgumą. Gal tai viena iš priežasčių, kodėl grupiniai užsiėmimai nėra tokie efektyvūs ir netinka individualių problemų sprendimui“, – įsitikinusi specialistė.

Kodėl svarbus specialisto dėmesys?

Svarbu pastebėti, kad bendros grupinės mankštos metu treneris fiziškai nespėja pamatyti visų klaidų ir jų pataisyti. „Pasirinkę individualią treniruotę galime būti tikri, jog pratimai bus parinkti saugūs ir nesukels skausmo ar diskomforto. Juolab kad individualių treniruočių metu galima nevaržomai konsultuotis su specialistu, o bendrų mankštų metu tai – reta praktika“, – pastebi specialistė.

S. Kobec teigimu, specialistų akis mato truputį kitaip, o rankos jaučia raumenų įtampą ar pakitusį tonusą. Naudojant įvairias priemones individualaus užsiėmimo metu kineziterapeutas ar treneris gali parinkti būtent jums geriausius sprendimus.

„Dar vienas individualių užsiėmimų pliusas yra tas, jog specialistas gali atlikti tam tikrus testus ir palyginti pradinius rezultatus su dabartiniais. Tai labai teigiamai veikia sportuojančių žmonių motyvaciją. Be abejo, geriausias motyvas turi būti jūsų asmeninė sveikata ir neskausmingo judėjimo laisvė“, – teigia kineziterapeutė.

S. Kobec pastebi, jog visuomenėje vyrauja klaidingi užsiėmimo efektyvumo vertinimo kriterijai: „Daug kas galvoja, kad jei neišliejo prakaito per užsiėmimą – treniruotė buvo neveiksminga. Bet tai – ne visada teisinga.“

Jos teigimu, atliekant tikslingus pratimus po treniruotės turime jaustis žvaliai ir energingai, ir jėgų turi užtekti dar nvienai tokiai pat treniruotei. Specialistės požiūriu, valanda grupinių treniruočių ar savarankiško darbo savo efektyvumu retai pranoksta valandą, praleistą su tinkamai apmokytu treneriu.

Vilniaus „Kardiolitos klinikose“ užsiėmimus su Redcord® įranga veda kineziterapeutė Svetlana Kobec.

  • I-IV 7:00 - 21:00
  • V 7:00 - 20:00
  • VI 9.00 - 15.00
  • VII Nedirbame