• I-V 7:00 - 21:00
  • VI 8.00 - 17.00
  • VII Nedirbame

Straipsniai apie sveikatą

Akių ligos „jaunėja“ – kaip nepražiopsoti?

Akių ligos „jaunėja“ – kaip nepražiopsoti?

Sveikas akis galima išsaugoti tik griežtai laikantis darbo ir poilsio režimo, sveikos ir subalansuotos mitybos, profilaktiškai apsilankant pas akių gydytoją. Žinia, kad lengviau išsaugoti puikų regėjimą, nei jį atstatyti. Tačiau „Kardiolitos klinikų“ Akių centro gydytojas oftalmologas dr. Darius Aukštikalnis sako, kad kai kuriais atvejais žmonės vis dar per mažai dėmesio ir resursų skiria savo akių apsaugai.

Pakerta vis jaunesnius

Specialistai pastebi, kad lietuviai savo regėjimo problemomis nesiskiria nuo kitų Šiaurės pusrutulio išsivysčiusių šalių gyventojų. „Mus kamuoja tos pačios akių ligos. Išimtį galbūt sudaro didesnis akių traumų skaičius Lietuvoje, lyginant, tarkime, su Skandinavijos gyventojais“, – sako dr. D. Aukštikalnis. Ir priduria, kad akių apsaugai tiek buityje, tiek darbe reikėtų skirti daugiau dėmesio.

Tiesa, dažniausiai akių ligų paplitimas yra susijęs su amžiumi. Štai tam tikrų amžiaus grupių sergamumas konkrečiomis akių ligomis yra dažnesnis. Pavyzdžiui, amžinė geltonosios dėmės degeneracija ar katarakta būdinga amžiaus grupei virš 60 metų. „Virš 40 metų amžiaus žmonės paprastai tik pajunta pirmuosius amžinės toliaregystės požymius: darosi sunkiau skaityti ir reikia pirmųjų akinių ar jau turimų akinių korekcijos. Šioje amžiaus grupėje jau gali pasireikšti požymiai ir tokios grėsmingos akių ligos kaip glaukoma. Cukraligės lemtus akies pažeidimus galima aptikti bet kuriame amžiuje, priklausomai nuo cukrinio diabeto tipo, trukmės ir ligos eigos. Nekalbu apie įgimtas akių ligas, kurios, aišku, pasireiškia ankstyvame amžiuje“, – sako akių gydytojas.

Tačiau, anot jo, stebima ir kai kurių neįgimtų ligų „jaunėjimo“ tendencija. „Pavyzdžiui, kataraktą aptinkame ir 40-čiams ar net jaunesniems, kurie neturi nei vieno rizikos faktoriaus šiai ligai – pasižymi sveika gyvensena, neturi žalingų įpročių ar gretutinių susirgimų. Vadinasi, kažko dar nežinome apie šią ligą. Taip pat ir tokios refrakcijos ydos kaip trumparegystė įgauna vis didesnį mastą – jei anksčiau tarp jaunimo šimtaprocentinis matymas buvo didžiajai daliai, tai dabar tuo pasigirti gali galbūt tik pusė jų. Tikslios visos Lietuvos statistikos nėra, bet tarp savo studentų šią tendenciją tikrai pastebime“, – teigia dr. D. Aukštikalnis.

Sąmoningumas didesnis nei anksčiau

Specialistas sako, kad nors ekonomiškai dar kitų Šiaurės šalių nepasivijome, bet ligomis – jau spėjome. Katarakta, amžinė geltonosios dėmės degeneracija, glaukoma, diabetinė retinopatija, „sausų akių“ sindromas – pagrindinės ir kasdieninės oftalmologinės ligos. „Galbūt mažiau dar keliaujame į egzotinius kraštus, todėl ir mažiau turime egzotinių infekcinių akių susirgimų. Atskirai paminėti reikia kontaktinių lęšių nešiotojus, kurie dažnai nusižengia elementarioms jų nešiojimo taisyklėms, kas gali lemti ragenos uždegimą ir labai liūdnas pasekmes“, – perspėja „Kardiolitos klinikų“ Akių centro vadovas.

Guodžia tik tai, kad anksčiau „užleistų“ ligų atvejų būdavo daugiau. „Pasitaikydavo toli pažengusių glaukomos stadijų ar diabetinės retinopatijos atvejų, kai ligonis apskritai pirmą kartą kreipdavosi tik visiškai ir negrįžtamai apakęs. Laimė, šiandien tokių atvejų nedaug. Tam įtakos turi vykdomos įvairios prevencinės programos, specialistų paslaugų prieinamumas, geras šeimos gydytojų darbas, ir, aišku, visuomenės švietimas“, – džiaugiasi dr. D. Aukštikalnis.

 Tuo pačiu perspėja, kad yra ligų, kurios, per vėlai kreipiantis, gali kainuoti silpną matymą ar net aklumą. Todėl delsti kreiptis į specialistus negalima. „Jeigu su katarakta galime susitvarkyti visose nsituacijose, tai laiku nediagnozuota tinklainės atšoka, diabetinė retinopatija, glaukoma, ragenos uždegimas gali baigtis blogai. Amžinei geltonosios dėmės degeneracijai irgi svarbu ankstyva diagnostika ir adekvačios gydymo priemonės“, – vardija akių gydytojas.

Modernus gydymas

Akimis dr. D. Aukštikalnis ragina pasirūpinti nedelsiant ir priduria, kad „Kardiolitos“ klinikose pacientai jau gali gauti tiek ambulatorines, tiek stacionarines oftalmologines paslaugas.

„Savo pacientams siūlome nuo pilno akių ištyrimo iki lazerinių bei chirurginių operacijų. Paciento patogumui galime pasiūlyti ir nakvynę bei specialistų priežiūrą po akies operacijos. Centre dirba penkiolikos – dvidešimties metų darbo patirtį turintys specialistai. Todėl mūsų Akių centras – dar viena gera alternatyva tiek Lietuvos piliečiams, tiek užsieniečiams, ieškantiems oftalmologinės pagalbos“,– sako akių gydytojas. – „Kardiolitos klinikose“ ankstyvoje stadijoje diagnozuojame visas pagrindines akių ligas – kataraktą, glaukomą, amžinę geltonosios dėmės degeneraciją, tinklainės ligas, diabetinę retinopatiją, vokų ligas, „sausų akių“ sindromą ir daug kitų. Taip pat galime pasiūlyti ir gydymą šioms ligoms. Atliekamos kataraktos, glaukomos, vokų, junginės, amžinės geltonosios dėmės operacijos. Tinklainės ligoms, antrinei kataraktai bei glaukomai gydyti turime modernų lazerį, todėl pasiūlyti savo pacientams tikrai turime ką“, – džiaugiasi dr. Darius Aukštikalnis.

 

 

Nuotrauka iš „Unsplash“

  • I-V 7:00 - 21:00
  • VI 8.00 - 17.00
  • VII Nedirbame