• I-V 7:00 - 21:00
  • VI 8.00 - 17.00
  • VII Nedirbame

Straipsniai apie sveikatą

Daugybės ligų priežastis – vitamino D stoka

Daugybės ligų priežastis – vitamino D stoka

Pagrindinis vitamino D, kurio gyvybiškai reikia ne tik vaikams, bet ir suaugusiems, šaltinis yra saulė. Anksčiau buvo teigiama, kad organizmo poreikį patenkina kasdienė jos dozė – 15 minučių. Tiek tikrai kiekvienas būname lauke. Bėda ta, kad ne visos dienos saulėtos, vasarą saulė pernelyg karšta. Vitamino D žmogaus organizme trūksta todėl, kad vis daugiau laiko leidžiame patalpose.

Vitamino D lygis kraujyje ypač sumažėja žiemos mėnesiais, nes tada ultravioletiniai spinduliai būna blokuojami arba yra netinkamo lygio. Dėl to žmonėms padidėja gripo ir kitų kvėpavimo takų ligų rizika. Taip atsitinka todėl, kad imuninė sistema dėl vitamino D stokos nebepagamina pakankamai natūralių antibiotikų. Dar viena vitamino D stokos priežastis gali būti odos ir inkstų gebėjimas metabolizuoti vitaminą D, taip pat gretutinės skrandžio ir plonojo žarnyno, inkstų, kepenų ligos, kasos uždegimai, netgi kai kurie vaistai.
Vitamino D galime gauti ir iš maisto produktų: pieno, riebios lašišos, silkės, ungurio, žuvų taukų, kiaušinio trynio.

Vitamino D trūkumas

Trūkstant vitamino D vaikams vystosi rachitas, suaugusiesiems – osteoporozė. Padidėja lūžių rizika vyresnio amžiaus žmonėms, nusilpsta kojų raumenys. Vitamino D stoka daro neigiamą poveikį imuninei sistemai, o jai nusilpus gali išsivystyti išsetinė sklerozė, cukrinis diabetas, reumatoidinis artritas, sisteminė raudonoji vilkligė, tuberkiuliozė, viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, plaučių uždegimas, atopinis dermatitas.

Įrodyta, kad vitaminas D turi galingą antivėžinį poveikį ir yra svarbus imuninės sitemos reguliatorius. Manoma, kad pakankamas vitamino D lygis kraujyje padėtų išvengti 77 proc. vėžio atvejų.

Vitamino D perteklius

Per didelis vitamino D kiekis gali sutrikdyti kalcio apykaitą ir dėl to net gali sustoti širdis, gali išsivystyti inkstų nepakankamumas. Per didelės vitamino D koncentracijos požymiai – silpnumas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Juos pajutus reikia ne tik nustoti vartoti vitaminą D, bet ir vengti saulės.
Taigi vitamino D nauda gerai savijautai, stipriems kaulams, geram kraujospūdžiui, bei galimybei užkirsti kelią ir kovoti su įvairiomis ligomis neabejotina.

  • I-V 7:00 - 21:00
  • VI 8.00 - 17.00
  • VII Nedirbame