Manometrijos tyrimas

Vilniaus „Kardiolitos klinikos“– viena pirmųjų klinikų Lietuvoje, atliekanti manometrijos ir stemplės pH-metrijos tyrimus.
Specialiai šiems tyrimams „Kardiolitos klinikų“ gydytojai stažavosi Amsterdame, kur tobulino praktinius įgūdžius, gilino žinias ir sėmėsi patirties iš kitų šalių kolegų.

Manometrija ir pH-metrija – kas tai?

Manometrija ir pH-metrija yra diagnostiniai tyrimai, skirti įvertinti stemplės funkciją ir nustatyti pakitimus, susijusius su stemplės spaudimu ir rūgščių kiekiu.

Stemplės manometrija yra diagnostinis tyrimas, kurio metu matuojamas stemplės spaudimas ir raumenų susitraukimai rijimo metu. Jis skirtas įvertinti viršutinio ir apatinio stemplės raukų (sfinkterių) funkcionavimą bei nustatyti stemplės motorikos sutrikimus. Šis tyrimas padeda diagnozuoti stemplės spazmus, neefektyvią stemplės peristaltiką, achalaziją, gastroezofaginio refliukso ligą (GERL).

Skirtingai nuo ezofagogastroduodenoskopijos (EGD), kurios metu tiriant stemplę, skrandį ir dvylikapirštę žarną ieškomi pakitimai (pavyzdžiui, opos, augliai), – manometrija skirta funkciniam stemplės įvertinimui. EGD tiesiogiai parodo audinių pažeidimus ar struktūrines problemas, o manometrija padeda diagnozuoti būkles, kurios vizualiai gali būti nepastebimos.

pH-metrijos tyrimas

pH-metrija yra diagnostinis tyrimas, skirtas nustatyti rūgšties refliukso (skrandžio rūgštaus turinio patekimo į stemplę) epizodų dažnumą, trukmę ir intensyvumą, matuojant stemplės rūgštingumo lygį per 24 valandų laikotarpį. Jis leidžia diagnozuoti gastroezofaginio refliukso ligą (GERL) bei įvertinti rūgštingumą slopinančių vaistų veiksmingumą.

pH-metrija ypač svarbi pacientams, kuriems pasireiškia tipiniai ar netipiniai GERL simptomai (rėmuo, gerklės skausmas, krenkštimas, kimimas, lėtinis kosulys ir kt.), tačiau atliekant ezofagogastroduodenoskopiją (EGD) nėra nustatomi stemplės gleivinės pakitimai, pavyzdžiui, erozijos. Erozijos stemplėje nustatomos tik daliai GERL pacientų, todėl endoskopinis tyrimas ne visada padeda tiksliai patvirtinti šią diagnozę. Tuo tarpu pH-metrija leidžia objektyviai įvertinti rūgšties poveikį stemplei net ir tuomet, kai endoskopiškai gleivinės būklė atrodo normali.

Manometrijos ir pH-metrijos tyrimų svarba

Laiku atlikus manometrijos ir pH-metrijos tyrimus, galima išvengti tokių GERL ir stemplės motorikos sutrikimų komplikacijų, kaip ezofagitas (stemplės uždegimas), Barreto stemplė, stemplės striktūra ar net stemplės vėžinių darinių.

Kartu šie tyrimai padeda nustatyti, ar pacientams būtų naudingiausia keisti gyvenimo būdą, taikyti farmakologinį gydymą ar chirurgines intervencijas.

Pagrindinės šių tyrimų indikacijos:

  1. Įvertinti rūgšties refliukso epizodus pacientams, kuriems paskirtas simptominis protonų siurblio inhibitoriais (PPI) nėra veiksmingas. Maždaug 45 proc. pacientų, kuriems kliniškai nustatyta GERL, gydymas PPI preparatais yra neefektyvus. Tokių pacientų grupės identifikavimas pH-metrijos pagalba padeda išvengti nereikalingo ir ilgalaikio PPI skyrimo bei su tuo susijusių galimų šalutinių reiškinių, tokių kaip Clostridioides difficile sukeltas kolitas, aspiracinė pneumonija, sumažėjusi kai kurių maistinių medžiagų (pvz., magnio, kalcio, vitamino B12) ir tam tikrų vaistų rezorbcija.
  2. Nustatyti, ar atipiniai simptomai (gerklės dirginimas, krenkštimas, užkimimas, lėtinis kosulys) yra susiję su gastroezofaginio refliukso liga (GERL).

Pasiruošimas manometrijos ir pH-metrijos tyrimams

  • Prieš tyrimą gydytojas Jus informuos apie procedūros eigą ir kaip tinkamai pasiruošti procedūrai. Prieš procedūrą vertėtų nevalgyti ir nerūkyti bent 6 valandas prieš tyrimus.
  • Tam tikrus vaistus, kurie turi įtakos rūgšties gamybai, motorikai ar refliuksui (pvz., protonų siurblio inhibitorius, H2 blokatorius, prokinetikus), gali tekti laikinai nutraukti, jei taip paskyrė gydytojas.
  • Pacientai turėtų informuoti savo gydytoją apie bet kokias esamas sveikatos būkles ar vartojamus vaistus, kad tyrimas būtų saugus ir veiksmingas.

Manometrijos pH-metrijos tyrimų atlikimo eiga:

  • Gastroenterologijos centro gydytojai atlieka tiek manometrijos, tiek pH-metrijos tyrimus.
    Manometrijos metu pacientas dažniausiai sėdi arba guli pusiau sėdimoje padėtyje (45° kampu). Per paciento nosies landą į stemplę įvedamas kateteris, kuris matuoja slėgį stemplėje rijimo metu. Pacientas prašomas gerti vandenį mažais gurkšneliais, fiksuojant rijimo bangas ir stemplės reakcijas. Šie duomenys gydytojui leidžia įvertinti stemplės motoriką ir raumenų veiklą. Tyrimas trunka apie 10-15 minučių.
  • pH-metrijos metu pacientui įvedamas plonas pH-metrijos kateteris (su impedanso funkcija arba be jos), kuris sujungiamas su nešiojamu registravimo prietaisu (~15 x 15 cm). Atliekamas 24 valandų ambulatorinis stebėjimas, kurio metu registruojamas stemplės rūgštingumas (pH) ir, jei tyrimas atliekamas su impedanso funkcija, impedanso pokyčiai. Pacientas skatinamas valgyti įprastą maistą ir nekeisti įprastos dienotvarkės. Tyrimo metu pacientas pildo dienoraštį, kuriame pažymi valgymo laiką, miegą, gulimą padėtį, simptomų pasireiškimą ir kitą reikšmingą informaciją, kurią vėliau išanalizuoja ir įvertina gydytojas gastroenterologas.
Turite klausimų
Paslauga teikiama šiose klinikose
Filialas
Kaina
Vilnius, P. Baublio g. 2
80,00 €

Registruokitės gydytojo konsultacijai

Norėdami rasti gydytoją, pasirinkite miestą