Naujienos

Stabligė – gyvybei pavojinga liga, nuo kurios gelbėja skiepai

Stabligė – gyvybei pavojinga liga, nuo kurios gelbėja skiepai

Stabligė – bakterinė liga, kurią sukelia bakterijos, gyvenančios žolėdžių gyvulių ir žmonių žarnyne bei su išmatomis patenkančios į dirvožemį. Ši liga pasireiškia ne tik itin pavojingais ir skausmingais simptomais, bet ir kelia grėsmę gyvybei.

Klaipėdos „Kardiolitos klinikų“ Šeimos medicinos centro šeimos gydytoja Kamilė Paulauskaitė pasakoja, kad stablige užsikrečiama sąlyčio būdu – bakterijoms per pažeistą odą patekus į organizmą. Ypač didelė tikimybė susirgti kyla, jei žaizdos yra durtinės ir užterštos dirvožemiu.

Laikotarpis, per kurį pastebimi pirmieji jos požymiai, gali siekti nuo kelių dienų iki mėnesio, tačiau dažniausiai apima 2 sav. Pirmiausia pradeda skaudėti užgijusią žaizdą, o sužeista galūnė pradeda trūkčioti, kūno temperatūra išlieka normali arba nežymiai pakyla bei pasireiškia įvairaus stiprumo skausmingi raumenų susitraukimai.

Taip pat šiai ligai būdingi keli išskirtiniai požymiai, pavyzdžiui, trizmas – kai dėl stipraus kramtomųjų raumenų įsitempimo žmogus nebegali prasižioti, sardoniška šypsena – būklė, kurios metu kakta susiraukia, antakiai yra pakeliami, dantys sukandami, o akys primerkiamos, arba opistotonusas, kurio metu padidėja nugaros raumenų tonusas, galva atlošiama atgal, nugara ir liemuo išsilenkia, o visas kūnas tarsi išsiriečia.

Pastebėjus ar įtarus ligos požymius, labia svarbi neatidėliotina artimiausios gydymo įstaigos pagalba.

Patikimiausias būdas išvengti stabligės ir jos sukeltų sveikatos problemų – skiepai. Profilaktinė vakcinacija prasideda kūdikystėje – skiepijami 2, 4, 6 ir 18 mėn. amžiaus kūdikiai, vėliau vaikai, sulaukę 6–7 m. bei 15–16 m. Suaugusiesiems vakcinacija nuo stabligės profilaktiškai atliekama praėjus 10 metų po paskutinio vaikiško skiepo ir kartojama kas dešimtmetį.

Registracija:
www.kardiolitosklinikos.lt
+370 620 33383