Naujienos

Policistinių kiaušidžių sindromas – liga, galinti sukelti nevaisingumą

Policistinių kiaušidžių sindromas – liga, galinti sukelti nevaisingumą

Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS) yra viena dažniausių moterų nevaisingumo priežasčių, taip pat galintis sukelti įvairių ilgalaikių sveikatos problemų bei turėti įtakos emocinei sveikatai. Visgi, remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, bent 70 proc. moterų ši liga yra nediagnozuota. Kokie požymiai leidžia jį įtarti?

  • Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytoja endokrinologė Ramunė Šerpytienė pažymi, kad šis sindromas pasireiškia mėnesinių ciklo sutrikimu – anovuliacija, padidėjusiu plaukuotumu, spuoguotumu, alopecija (plikimu), nutukimu, vyriškų hormonų pertekliumi – hiperandrogenizmu ir atsparumu insulinui, o tai didina nevaisingumo, širdies ir kraujagyslių ligų bei 2 tipo cukrinio diabeto riziką.
  • PKS taip pat gali lemti obstrukcinės miego apnėjos, endometriumo vėžio, depresijos, nerimo ar valgymo sutrikimų atsiradimą.
  • Šio sindromo išsivystymas siejamas su genetiniais veiksniais, kurie, kartu su kitais įgimtais bei aplinkos faktoriais, tokiais kaip nesaikingas riebalų ir angliavandenių vartojimas, piktnaudžiavimas alkoholiniais gėrimais, mažas fizinis krūvis, brendimo laikotarpio stresas, hormonų vartojimas bei rūkymas, sutrikdo lytinių hormonų gamybą kiaušidėse.

PKS nustatomas įvertinus tris pagrindinius diagnostinius kriterijus – menstruacijų sutrikimus, klinikinį ir/ar biocheminį hiperandrogenizmą bei ultragarsinį policistinių kiaušidžių vaizdą arba padidėjusį antimiulerinio hormono (AML) lygį, jeigu visos kitos priežastys buvo atmestos.

Išgirdus PKS diagnozę, naudinga pasikonsultuoti su savo gydytoju endokrinologu, kuris gali atmesti skydliaukės ligų, hiperprolaktinemijos ar neklasikinės antinksčių hiperplazijos galimybes. Retesniais atvejais, esant amenorėjai ir netipiniams požymiams, gali būti atliekamas ištyrimas dėl Kušingo sindromo ar androgenus gaminančio naviko.

Registracija:
www.kardiolitosklinikos.lt
+370 620 33383