Ką svarbu žinoti apie menopauzę?
Menopauzė – tai natūralus reiškinys, moterims prasidedantis sulaukus 45–55 m. Kaip šiuo laikotarpiu pasirūpinti savo sveikata?
Klaipėdos „Kardiolitos klinikų“ gydytoja akušerė-ginekologė Alesia Boukun pasakoja, kad dažnai menopauzės metu, pasibaigus menstruacijų ciklams, dėl atsiradusios estrogenų stokos moteris gali varginti įvairūs klinikiniai simptomai:
- karščio bangos ir gausus prakaitavimas;
- nuotaikos pokyčiai – dirglumas, nervingumas ar net depresija;
- koncentracijos bei nedideli atminties sutrikimai;
- sumažėjęs lytinis potraukis;
- svorio padidėjimas;
- plaukų slinkimas ir nagų lūžinėjimas.
Taip pat dėl menopauzės padidėja tam tikrų ligų rizika, pavyzdžiui, urogenitalinio sindromo – lytinių organų ir šlapimo pūslės bei šlaplės epitelio atrofijos. Tai gali sukelti makšties sausumą, niežėjimą, deginimą, skausmingus lytinius santykius ar kontaktinį kraujavimą iš lyties organų.
Moterims taip pat gali išsivystyti ir pomenopauzinė osteoporozė – sisteminė liga, kuriai būdingas su estrogenų stoka susijęs mažėjantis kaulų tankis, lemiantis padidėjusią lūžių riziką.
Verta atkreipti dėmesį, kad apsilankymai pas Jūsų gydytoją ginekologą šiuo laikotarpiu itin svarbūs, nes menopauzės metu keičiasi gimdos gleivinė, gali išvešėti miomos, cistos ar gimdos polipai.
Itin dažnas nusiskundimas – kraujavimas pomenopauziniu laikotarpiu. Nors šis simptomas dažniausiai yra negausus ir savaime praeinantis, tačiau visos moterys, kurios su juo susiduria, turėtų būti nuodugniai ištiriamos. Vidutiniškai 10 proc. tokio kraujavimo atvejų kyla dėl gimdos kūno vėžio.