• I-V 7:00 - 21:00
  • VI 8.00 - 17.00
  • VII Nedirbame

Straipsniai apie sveikatą

Kaip kovoti su rotavirusu?

Kaip kovoti su rotavirusu?

Jei mažylis netikėtai sunegaluoja, pradeda vemti, viduriuoti, tikėtina, kad jis užsikrėtė rotavirusu. Ką tėveliams reikėtų žinoti apie šią ligą, pasakoja Kauno „Kardiolitos klinikų“ šeimos klinikos gydytoja Dileta Vaitkuvienė.

Kas yra rotavirusas, kas jį sukelia ir kokie pagrindiniai ligos požymiai?

Rotavirusų sukeliama infekcija yra viena labiausiai pasaulyje paplitusių ūminių virusinių žarnyno infekcijų. Rotavirusai – vieni iš dažniausių nebakterinių viduriavimų sukėlėjai. Jų išskiriamos septynios grupės, žmogui patogeniškos trys. Rotavirusai yra labai atsparūs aplinkos veiksniams ir gali išgyventi ant daiktų paviršiaus net kelis mėnesius. Pagrindiniai jų sukeltos infekcijos simptomai yra viduriavimas, karščiavimas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai.

Kaip šiuo virusu užsikrečiama?

Dažniausiai užsikrečiama per rankas. Kartais ši liga net vadinama „rankų liga“. Labai daug rotavirusų išsiskiria su sergančiojo išmatomis, o užsikrėtimo dozė yra labai maža. Kadangi virusai gali išlikti gyvybingi ant daiktų ilgą laiką, tai vaikai, kišdamiesi įvairius daiktus į burną, gali šiuo virusu užsikrėsti.

Liga gali plisti per maistą, jei jis ruošiamas nešvariomis, viruso užkrėstomis rankomis. Ypač pavojingas mažai termiškai apdorotas maistas, t. y. sumuštiniai, mišrainės. Vaikų kolektyvuose dažnai vaikai užsikrečia vienas nuo kito, o suaugusieji namie užsikrečia nuo sergančių vaikų.

Ant rankų virusas gali išlikti gyvybingas iki kelių valandų, atlaiko kaitinimą iki 60 °C ir šaldymą. Jis atsparus daugumai dezinfekcinių priemonių, tačiau jautrus chloro preparatams. Virusui patekus į žmogaus organizmą, liga pasireiškia per pirmąsias tris dienas. Liga nustatomas laboratoriniais tyrimais iš išmatų.

Kaip gydoma?

Labai svarbu atkurti prarastus skysčius ir elektrolitų pusiausvyrą organizme, todėl gydoma įvairiais geriamaisiais elektrolitų tirpalais, tinka mineralinis vanduo, švelnios arbatos. Svarbu paminėti, kad šiai ligai gydyti netinka antibiotikai, nes ją sukelia ne bakterijos, o virusai.

Kokios priemonės lengvina viduriavimą ir vėmimą?

Ligoniams reikia mažinti karščiavimą, nuolat juos girdyti mažais kiekiais skysčių. Net jei vaikas ir nenori gerti, reikia girdyti su mažu šaukšteliu, švirkštuku kas 5–10 min.

  • I-V 7:00 - 21:00
  • VI 8.00 - 17.00
  • VII Nedirbame