
Krūties vėžio prevencija
Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga. Simptomų, kurie gali sukelti pagrįsto nerimo, gama labai plati: kietos skausmingos krūtys, įvairiausio dydžio skausmingi ir neskausmingi guzeliai, minkštos, bet skausmingos krūtys, išskyros iš spenelių, krūties odos pokyčiai.
Krūties vėžiu susirgti gali kiekviena moteris, o rizika susirgti didėja su amžiumi.
Nors krūties vėžys yra dažniausia vėžio forma išsivysčiusiose šalyse, ji taip pat yra ir geriausiai ištirta ir gerai pasiduodanti gydymui. Kad gydymas būtų efektyvus ir duotų reikiamų rezultatų, labai svarbu – ankstyva diagnostika.
„Kardiolitos klinikose“ krūtų apžiūrą ir tyrimus atlieka bei konsultuoja gydytoja mamologė Julija Vitko.
Krūtų vėžio prevencijos programą sudaro*:
Gydytojo mamologo konsultacija |
Atliekama krūtų apžiūra ir apčiuopa bei paskiriami reikiami tyrimai krūties vėžio diagnozei patvirtinti ar paneigti bei numatyti tinkamam gydymui. |
Krūtų echoskopija (tyrimas ultragarsu) | Tai krūties tyrimas aparatu, panaudojant labai aukšto dažnio garso bangas, kurios sukuria objekto vaizdo kontūrus. Ultragarso aparato ekrane matoma krūties audinių struktūra ir juose esantys audiniai. Aptikęs naviką, gydytojas įvertina jo dydį, formą, kitus parametrus, būtinai apžiūri ir gretimos pažasties limfmazgius. Svarbus tyrimo ultragarsu privalumas yra tas, kad galima aiškiai atskirti nepiktybinį darinį, pvz., cistą ir piktybinį auglį. |
Krūties biopsija | Tai ląstelių ar audinių gabalėlio paėmimas ištyrimui. Mėginys imamas iš tos vietos, kur matomi pakitimai. Paimtas mėginys siunčiamas į laboratoriją ir detaliai tiriant mikroskopu ieškoma ląstelių formos bei struktūros pakitimų. |
Mamografija | Tai svarbiausias diagnostinis tyrimas, atliekamas naudojant rentgeno spindulius ir taip išgaunant detalų krūties vaizdą rentgeno nuotraukoje. Mamografijos metu galima aptikti krūties pakitimų: cistų, riebalų sankaupų bei kalcinatų, navikų. |
*Kurie tyrimai reikalingi Jums, gydytoja, atsižvelgdama į jūsų amžių ir pakitimus krūtyse, nustatys pirminės konsultacijos bei apžiūros metu.
Krūties vėžys dažnai užpuola moteris, kurios aukojasi dėl kitų ir neskiria dėmesio sau. Todėl sakome – mylėkite save! Įsidėmėkite – geriau laiku pasitikrinti, negu nekreipti dėmesio į pirmuosius simptomus.
Kaip teisingai pačiai atlikti krūtų patikrą
- Nusirenkite ir atsistokite prieš veidrodį. Rankas nuleiskite prie klubų. Apžiūrėkite savo krūtis ieškodama bet kokių susiraukšlėjimo, įdubimo ženklų arba krūtų dydžio, formos ar simetrijos pakitimų.
- Pakelkite rankas, uždėkite jas ant pakaušio ir vėl ieškokite jau minėtų ženklų
- Sukamaisiais judesiais kruopščiai ištirkite savo krūtų audinį ieškodama gumbelių ar audinio sustandėjimų.
- Patikrinkite, ar jūsų speneliai neįtraukti, ir apžiūrėkite, ar nėra išskyrų iš jų.
- Patikrinkite pažastį, ar joje nėra gumbelių arba audinio sustandėjimų.
Jei savityros metu aptikote krūties pokyčių, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją J. Vitko. Gydytoja aptiktus krūties darinius ar kitus pakitimus ištirs atlikdama krūtų apžiūrą ir apčiuopą bei paskirs reikiamus išsamesnius tyrimus krūties vėžio diagnozei patvirtinti ar paneigti bei numatyti tinkamam gydymui.