• I-V 7:00 - 21:00
  • VI 8.00 - 17.00
  • VII Nedirbame

Galvos skausmas, svaigimas, migrena

Staigus galvos skausmas – rimtos ligos požymis

Staigus galvos skausmas – rimtos ligos požymis

Galvos skausmas – dažnas sveikatos sutrikimas, dėl kurio žmonės neskuba pas medikus. Tačiau daliai žmonių atsiradę galvos skausmai gali byloti apie gręsiantį pavojų gyvybei – galvos smegenų aneurizmą.

Pavojingi plyšimai

Galvos smegenų aneurizma – nenormalus kraujagyslės dalies išsiplėtimas. Išsiplėtusi arterijos sienelė bet kada gali plyšti ir kraujas užlieja smegenis. Tokiais atvejais pusė žmonių miršta, o išgyvenusieji patiria begalę komplikacijų. Toks sveikatos sutrikimas gali užklupti visai netikėtai. Neplyšusią aneurizmą turi apie penki procentai žmonių, kuri ilgą laiką gali nerodyti jokių ženklų. Iki tol, kol plyšta.

„Plyšusios aneurizmos sukelia labai staigų ir stiprų galvos skausmą. Dažniausiai šis skausmas apibūdinamas kaip smūgis į galvą. Žmogus net atsigręžia pasižiūrėti, ar kas iš nugaros nesmūgiavo. Jei plyšimas yra didelis, dėl padidėjusio spaudimo galvoje greitai atsiranda pykinimas, vėmimas, sąmonės sutrikimas. Toks ligonis dėl staiga labai pablogėjusios sveikatos iš karto yra gabenamas į ligoninę. Jei aneurizmos plyšimas nėra didelis, žmogų vargina tik stiprus galvos skausmas, kuris po kelių valandų gali kiek nuslopti. Jeigu pacientas pirmąkart patiria tokį staigų ir stiprų skusmą, net ir vėliau susilpnėjusį  – reikalinga skubi gydytojo konsultacija“, – perspėja  „Kardiolitos klinikų“ Galvos skausmo centro gydytoja neurologė doc. dr. Kristina Ryliškienė.

Linkę paveldėti

Smegenų nkraujagyslių aneurizmos dažniausiai nustatomos vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms. O specialistai perspėja, kad turintiems polinkį įgyti šį sveikatos sutrikimą, vertėtų koreguoti gyvenseną.

„Polinkis turėti aneurizmą dažniausiai paveldimas, dažniausiai serga pirmosios eilės giminės (sergančiųjų broliai, seserys, vaikai), bet nuo gimimo jų turi labai mažai pacientų. Yra keli svarbūs rizikos veiksniai, kuriuos būtina koreguoti, žinant apie aneurizmos grėsmę arba jau nustačius, kad pacientas ją turi. Pirmiausia svarbu reguliuoti kraujospūdį. Jei pastarasis bus didelis – aneurizma tik didės. Taip pat būtina mesti rūkyti, nes šis žalingas įprotis keičia kraujagyslių sienų elastingumą ir leidžia greičiau didėti aneurizmos maišui“, – sako gydytoja neurologė.

Perspėjamieji skausmai

Kartais iki plyšimo dėl nedidelio kraujavimo iš aneurizmos juntami įspėjamieji stipresni skausmai ar sprando raumenų įsitempimas. Dėl neseniai atsiradusio, dažnėjančio galvos skausmo padeda gydytojai.

„Didžioji dalis aneurizmų aptinkama visiškai atsitiktinai, kai skausmo nėra, o ligoniui atliekamas galvos tyrimas dėl kitų priežasčių, arba tik tada, kai jos jau plyšta. Manoma, kad neplyšusios aneurizmos sukelia galvos skausmą ar kitus simptomus tik 20-30 procentų ligonių. Neplyšusios aneurizmos skausmas neturi būdingų požymių, todėl pagal skausmo pobūdį nėra diagnozuojamas. Kai atsiranda naujas galvos skausmas, kuris dažnėja, stiprėja, pacientas turėtų kreiptis į gydytoją ir ieškoti skausmo priežasčių“,– sako doc. dr. K. Ryliškienė.

  • I-V 7:00 - 21:00
  • VI 8.00 - 17.00
  • VII Nedirbame