• I-IV 7:00 - 21:00
  • V 7:00 - 20:00
  • VI 9.00 - 15.00
  • VII Nedirbame

Naujienos

Aortos aneurizma: užkirsti kelią „tyliajai žudikei“ gali tik laiku atliktas tyrimas

Aortos aneurizma: užkirsti kelią „tyliajai žudikei“ gali tik laiku atliktas tyrimas

Aortos aneurizma – liga, kurią medikai vadina „tyliąja žudike“. Daugelis pacientų nė neįtaria turintys riziką ja susirgti, o klastingos ligos diagnozę išgirsta tuomet, kai jiems padėti būna jau per vėlu. Minint Pasaulinę aortos dieną, Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Kraujagyslių ligų centro gydytojas kraujagyslių chirurgas Artūras Mackevičius pažymi, kad užkirsti kelią tragedijai gali tik prevencinis aortos echoskopijos tyrimas, kurį gyventojai kviečiami šį savaitgalį atlikti visiškai nemokamai.

Aorta yra stambiausia žmogaus organizmo kraujagyslė, kuria kraujas iš širdies keliauja per visą kūną. Aortai išsiplečiant susiformuoja aneurizma – kraujagyslės diametrui pavojingai didėjant, ji plyšta ir ligonis pradeda kraujuoti į pilvo ertmę.

„Aortos aneurizma yra itin klastinga liga, mat kartais plyšimas, staigus ir aštrus skausmas yra vieninteliai šios ligos simptomai. Iki šio momento žmogus gali gyventi įprastą gyvenimą, nė nenutuokti apie kylančią grėsmę savo sveikatai ir gyvybei bei, nejausdamas poreikio, nesikreipti į gydytoją. Kai kuriais atvejais simptomai gali pasireikšti ir anksčiau, pavyzdžiui, skausmai nugaros srityje ar kojoje. Tokiu atveju reikia nedelsiant kreiptis pagalbos“, – pasakoja A. Mackevičius.

Kraujagyslių chirurgas pažymi, kad plyšus aneurizmai, 50 proc. žmonių miršta net nepasiekę gydymo įstaigos, ir net 80 proc. iš tų, kurie atvyksta į ligoninę, išgelbėti nepavyksta, todėl užkirsti kelią tragedijai galima tik prevenciškai tikrinantis sveikatą.

Liga dažniausiai diagnozuojama atsitiktinai

Specialistas taip pat priduria, kad šiandien Lietuvoje galėtų būti virš 5 tūkst. vyrų ir moterų, kurie turi pilvo aortos aneurizmą, tačiau didžioji jų dalis – apie 70 procentų – nėra gydomi, nes jiems liga dar nėra diagnozuota.

„Geriausias būdas užkirsti kelią ligai – prevenciškai tikrintis, bet pastebiu, kad visuomenės susirūpinimas savo sveikata apima vos kelias organų grupes. Dažniausiai žmonės pasitikrina kepenis, inkstus ar širdį, o į aortą niekas nekreipia dėmesio. Aortos aneurizma dažniausiai nustatoma visiškai atsitiktinai – urologams tikrinant inkstus ir šlapimo pūslę“, – sako Vilniaus „Kardiolitos klinikų“, kuriose dirba vieni geriausių gydytojų Lietuvoje, kraujagyslių chirurgas A. Mackevičius.

Kviečia nemokamai išsitirti dėl aortos aneurizmos

Gydytojas pasakoja, kad Lietuvoje kasmet atliekami keli šimtai planinių ir skubių aortos aneurizmos operacijų, o laiku diagnozuotos neplyšusios aneurizmos gydymas net 95 proc. atvejų būna sėkmingas – pacientas gali toliau gyventi pilnavertišką gyvenimą.

Įprastai atliekamo echoskopinio aortos tyrimo užsiregistravusiems pacientams dažnai tenka palaukti. Tačiau per Pasaulinės aortos dienos proga vykdomą akciją, kurioje jau kelerius metus dalyvauja ir „Kardiolitos klinikos“, visi norintieji tyrimą galės atlikti daug greičiau. Tyrimo rezultatai pateikiami iš karto po procedūros.

Rugsėjo 17 d., šeštadienį, echoskopinis aortos tyrimas visiems norintiesiems bus atliktas nemokamai specialioje palapinėje šalia MO muziejaus (Pylimo g. 17, Vilnius) nuo 10 val. iki 17 val., Vytauto Didžiojo karo muziejuje (K. Donelaičio g. 64, Kaunas) nuo 9 val. iki 14 val. ir Klaipėdos jūrininkų ligoninėje (Liepojos g. 45, Klaipėda) nuo 10 val. iki 13 val.

„Aortos tyrimas echoskopu – greitas, neskausmingas ir neinvazinis, trunkantis vos keletą minučių, tačiau galintis išgelbėti jūsų ar jums brangaus žmogaus gyvybę. Praėjusiais metais vykusios akcijos metu ištyrėme 460 žmonių, 7-iems nustatėme aortos aneurizmą – iki tol šie pacientai net nežinojo, kad gali turėti tokią problemą“, – pasakoja gydytojas kraujagyslių chirurgas A. Mackevičius.

Atlikus tyrimą specialistas įvertins kiekvieno paciento būklę, pakonsultuos ir suteiks visą reikalingą informaciją. Nustačius aortos patologijas ar kilus įtarimų dėl tiriamojo būklės, gydytojas informuos apie tolesnius veiksmus, kurių reikėtų imtis nedelsiant.

Nuotraukos iš 2021 m. renginio:

 

 

 

  • I-IV 7:00 - 21:00
  • V 7:00 - 20:00
  • VI 9.00 - 15.00
  • VII Nedirbame