• I-IV 7:00 - 21:00
  • V 7:00 - 20:00
  • VI 9.00 - 15.00
  • VII Nedirbame

Virškinimo sistemos ligos

Kodėl pavasaris tampa išbandymu skrandžiui?

Kodėl pavasaris tampa išbandymu skrandžiui?

Pavasarį padaugėja nusiskundimų virškinimo trakto veikla. Organizmas turi prisitaikyti gyventi šviesiuoju metų laiku, dėl to gali išsiderinti bioritmai, persitvarko hormonų pusiausvyra. Be to, šylant orui ir ilgėjant dienoms kinta mūsų elgesys, mityba. Virškinimo trakto ligoms svarbią įtaką turi ir žmogaus patiriamas stresas, o pavasarį nuotaikų svyravimai būna dažnesni. Visa tai turi įtakos mūsų virškinimo trakto sveikatai.

„Esame gamtos dalis, todėl reaguojame į jos pokyčius. Pavasaris – tai adaptacinis laikotarpis, tad po žiemos nusilpusiam organizmui sunkiau prisitaikyti, jam trūksta vitaminų, mineralinių medžiagų. Žiemą vartojame daugiau riebalų ir angliavandenių, mažiau judame. Pavasarį maisto racioną papildo šviežios daržovės, vaisiai – tai sukelia pilvo pūtimą, rėmens graužimą ir kitus nemalonius virškinimo trakto negalavimus. Atšilus orams žmonės dažniau rengia išvykas, kur valgo daug ir sunkiai virškinamo maisto, ima vartoti daugiau alkoholio,“ – pasakoja „Kardiolitos klinikų“ gydytoja gastroenterologė endoskopuotoja Laura Mašalaitė.

Daugelis virškinimo trakto ligų, ypač funkcinių, yra lėtinės, linkusios pasikartoti ir paūmėja pavasarį bei rudenį. Tai būdingiausia funkcinei dispepsijai, funkciniams žarnyno sutrikimams, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligei.

Kada verta sunerimti

Sutrikus virškinimo trakto veiklai pasireiškia įvairūs negalavimai. Žmogus gali skųstis pilvo pūtimu, pykinimu, nevirškinimo jausmu, skausmu arba spaudimu viršutinėje pilvo ndalyje, raugėjimu, šleikštuliu, vidurių užkietėjimu, per ankstyvu sotumo jausmu. Sutrikusio virškinimo simptomai taip pat gali būti blogas kvapas iš burnos, viduriavimas, skausmas, susijęs su tuštinimosi pobūdžio pasikeitimais, gleivės ar kraujas tuštinantis, rėmens graužimas, deginantis skausmas už krūtinkaulio, svorio netekimas. Žmogus gali karščiuoti, jam gali pagelsti oda ir akių obuoliai.

Į specialistus patartina kreiptis tuomet, kai simptomai kartojasi ar užtrunka. „Jei žmogus nesirūpina savo sveikata, ilgai nesikreipia į gydytojus, dalis ligų progresuoja į lėtines, komplikuojasi arba diagnozuojamos jau pažengusių stadijų, kuomet gydymo rezultatai nėra tokie geri“, – aiškina gydytoja gastroenterologė endoskopuotoja L. Mašalaitė.

Tarp virškinimo sistemos ligų reikšmingą dalį sudaro vadinamieji funkciniai, su organų pažeidimais ar uždegimais nesusiję, virškinimo trakto sutrikimai. nTačiau nusiskundimus, būdingus funkciniams sutrikimams, sukelia ir rimtos bei sveikatai pavojingos skrandžio, kasos, žarnyno, kepenų, tulžies pūslės ir žarnyno ligos. Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad virškinimo trakto sutrikimai gali būti antriniai, tai yra atsirandantys dėl kitų organų ligų: cukrinio diabeto, skydliaukės veikos sutrikimo, jungiamojo audinio ligų, elektrolitų disbalanso, taip pat ir ilgalaikio medikamentų vartojimo.

Vis dėlto aiškų signalą žmogaus organizmui pasiunčia ne visos virškinimo trakto ligos. „Yra susirgimų, tarkime, ankstyvi vėžiniai susirgimai, lėtinės kepenų ligos, kai žmogus nejaučia jokių ligos simptomų arba jie yra nespecifiniai. Tam tikri vienai ar kitai ligai būdingi pakitimai randami tik atlikus bendruosius tyrimus. Todėl labai svarbu profilaktiškai atlikti virškinimo trakto tyrimus“, – sakė gydytoja gastroenterologė endoskopuotoja L. Mašalaitė.

Virškinimo trakto ligoms diagnozuoti natliekami įvairūs laboratoriniai ir instrumentiniai tyrimai. Laboratoriniai tyrimai – tai bendrieji kraujo tyrimai, biocheminiai, citologiniai, histologiniai, imunofermentiniai, infekcinių ligų nsukėlėjus nustatantys tyrimai, mikrobiologiniai tyrimai.

Virškinimo trakto ligų diagnostikai būtini instrumentiniai tyrimai. Tai vidaus oraganų ultragarsinis tyrimas, endoskopiniai (stemplės, skrandžio, dvylikapirštės žarnos, storosios žarnos) tyrimai. Endoskopinio tyrimo metu ne tik įvertinami gleivinės pakitimai, bet, kai reikia, paimama biopsija (mikroskopiniam ištyrimui paimama audinių dalis). Norintiesiems išvengti nemalonių su virškinimu susijusių pojūčių gydytoja gastroenterologė endoskopuotoja pataria išlaikyti reguliarų mitybos režimą, nepersivalgyti, kuo daugiau judėti.

Na, o tam, kad virškinimo sutrikimai netemdytų pavasario džiaugsmų, specialistė primena bendras rekomendacijas: laikytis mitybos režimo, kuo daugiau judėti, nvengti ankštinių augalų, kopūstų, gazuotų gėrimų ir labiau įsiklausyti į organizmo siunčiamus signalus.

lrytas.lt, 2012 kovas

  • I-IV 7:00 - 21:00
  • V 7:00 - 20:00
  • VI 9.00 - 15.00
  • VII Nedirbame