• I-IV 7:00 - 21:00
  • V 7:00 - 20:00
  • VI 9.00 - 15.00
  • VII Nedirbame

Akmenligė, išvaržos, lipomos

Tulžies pūslės akmenligė

Tulžies pūslės akmenligė

Tulžies pūslė – nedidelis kriaušės formos organas, kuris yra prie apatinio kepenų paviršiaus. Pagrindinė jos funkcija yra tulžies, gaminamos kepenyse, saugojimas ir išskyrimas į virškinimo traktą.

Tulžies pūslės akmenlige dažniau suserga moterys. Liga dažniausiai prasideda po truputį. Pacientas ilgai gali nejausti jokio negalavimo, tik kartais pavalgius riebesnio, aštresnio ar rūkyto maisto, ima jausti maudimą dešinėje pašonėje, būna kartumo jausmas burnoje.

Dažnai akmenys randami atsitiktinai. Tik vėliau prasideda skausmo priepuoliai, kuomet smarkiai diegia dešinėje pašonėje ir skausmas išplinta į nugarą, tarp menčių. Skausmo priepuolis trunka nuo kelių minučių iki kelių valandų ir ilgiau. Lengvesniais atvejais ligonis gali ir nejausti didelio skausmo, tik maudimą po dešiniuoju šonkaulių lanku. Tulžies pūslės akmenligė turi ir kitų simptomų: pykinimas, vėmimas, pilvo pūtimas.

Diagnozuojant tulžies pūslės akmenligę „auksiniu tyrimo standartu“ yra laikomas ultragarsas. Tai – greitas, saugus ir neskausmingas tyrimas. Jeigu ultragarsas nesuteikia pakankamai informacijos, galima atlikti kompiuterinę tomografiją ar magnetinį rezonansą. Abu tyrimai yra labiau specifiški ir jautresni, bet daug brangesni. Siekiant paneigti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos ligas, galinčias pasireikšti panašiais simptomais kaip ir tulžies pūslės akmenligė, dažnai pacientams yra rekomenduojama atlikti endoskopinį tyrimą – ezofagogastroduodenoskopiją (EFGDS).

Tulžies pūslės akmenligės gydymas

Tulžies pūslės akmenligės gydymo „auksinis standartas“ yra laparoskopinė cholecistektomija, t.y. tulžies pūslės pašalinimo operacija. Operacija atliekama bendrinėje nejautroje. Jos metu per 4 nedideles (apie 1 cm) skylutes pilvo sienoje pašalinama tulžies pūslė su joje esančiais akmenimis. Po tulžies pūslės pašalinimo operacijos paprastai jokių komplikacijų nebūna, pacientai daugiau nebesiskundžia skausmais.

Laiku neatlikus operacijos, gali atsirasti komplikacijų – išsivystyti ūminis tulžies pūslės uždegimas, akmenys gali patekti į tulžies latakus, sukelti jų uždegimą, mechaninę geltą, ūminį kasos uždegimą ir kitas komplikacijas.

  • I-IV 7:00 - 21:00
  • V 7:00 - 20:00
  • VI 9.00 - 15.00
  • VII Nedirbame