• I-IV 7:00 - 21:00
  • V 7:00 - 20:00
  • VI 9.00 - 15.00
  • VII Nedirbame

Apie ligas

Profilaktinio patikrinimo svarba moterims – gydytojas įvardijo tris esminius privalumus

Profilaktinio patikrinimo svarba moterims – gydytojas įvardijo tris esminius privalumus

„Daugelis vis dar įsitikinę, kad profilaktiškai tikrintis sveikatą reikia pradėti nuo vidutinio amžiaus, pavyzdžiui sulaukus 40–50 metų, nors tai netiesa“, – sako Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ vidaus ligų gydytojas Mykolas Kakarieka. Jis teigia, kad profilaktiškai sveikatą tikrintis reikia sulaukus 20–25 metų, nes ankstyva diagnostika sukuria tris esminius privalumus.

Pirma – ankstyva diagnostika suteikia galimybę nustatyti problemą dar tuo metu, kai žmogus nejaučia jokių simptomų. Antra – ji leidžia suteikti sėkmingą gydymą ir pasiekti gerų rezultatų. Trečia – po profilaktinio patikrinimo su gydytoju aptartos prevencinės priemonės padeda apskritai išvengti sveikatos sutrikimų.
„Labai svarbu, kad savo sveikata pradėję rūpintis ankstyvame amžiuje, tai darytumėte reguliariai, t. y. profilaktiniam patikrinimui priskirtus bazinius tyrimus ir patikras atliktumėte bent kartą per metus. „Kardiolitos klinikose“ atliekamas šių tyrimų ir patikrų programas moterys gali rinktis pagal savo amžių, atsiradusius nusiskundimus sveikata ir turimas ligas“, – teigia M. Kakarieka.

Programos, pritaikytos tam tikro amžiaus moterims

Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytojas akcentuoja, kad jauno amžiaus merginai nereikia išplėstinių tyrimų, todėl jai vertėtų rinktis programą „Moterims 20+“. Į šią programą yra įtrauktas vienas svarbiausių ištyrimų moterims – tai gimdos kaklelio tyrimas, kuris leidžia nustatyti ar nėra išsivysčiusių pavojingų žmogaus papilomos viruso atmainų, sukeliančių gimdos kaklelio vėžio riziką.

„Programoje „Moterims 20+“ yra numatytas mitybos ypatumų aptarimas su dietologu, oftalmologo atliekama akių sveikatos patikra ir tokie instrumentiniai tyrimai kaip elektrokardiograma, krūtinės ląstos rentgeno tyrimas ir pilvo organų bei skydliaukės echoskopija. Be to, atliekami ir laboratoriniai – kraujo, šlapimo ir gliukozės – tyrimai“, – sako „Kardiolitos klinikų“, kuriose dirba vieni geriausių gydytojų Lietuvoje, vidaus ligų gydytojas.

Į programas „Moterims 30+“ ir „Moterims 40+“ papildomai įtraukiami tokie tyrimai ir patikros, kurias yra svarbu atlikti sulaukus atitinkamo amžiaus. „Moterims 30+“ programoje atsiranda neurologo konsultacija, krūtų echoskopija ir prisideda skydliaukės hormonų, cholesterolio tyrimai. Į vyresnėms moterims skirtą programą įtraukiama kardiologo konsultacija, širdies kraujagyslių būklės įvertinimas, galvos smegenų kraujotakos patikrinimas ir akispūdžio matavimas. Be to, atliekami tyrimai, leidžiantys įvertinti inkstų ir kepenų būklę.

„Nepriklausomai nuo to, kuriam amžiui sukurtą programą pasirinksite, atlikus visus tyrimus ir patikras, jūsų lauks konsultacija su vidaus ligų gydytoju. Jos metu bus apibendrinti programos rezultatai, pateiktos išvados, rekomendacijos dėl gyvenimo būdo korekcijų, o jeigu reikia, skirtas ir gydymas“, – pasakoja M. Kakarieka.

Programos, pritaikytos atskiroms organizmo sistemoms

Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ vidaus ligų gydytojo, sveikatą moterys gali tikrintis atsižvelgdamos ne tik į amžių, bet ir kitus joms individualiai aktualius aspektus – pasireiškusius tam tikrus simptomus ar turimas ligas, dėl kurių konsultuoti gali konkrečios srities gydytojai.

„Kai vargina nusiskundimai regėjimu ar turite akių ligų, patariama rinktis programą „Moterims MIDI“ Nr. 1, į kurią yra įtraukta gydytojo oftalmologo konsultacija. Jeigu jaučiate galvos, kaklo, stuburo skausmus, kamuoja nemiga, migrena, turite centrinės nervų sistemos ar periferinės nervų sistemos sutrikimų, rekomenduojama rinktis programą „Moterims MIDI“ Nr. 2, į kurią yra įtraukta gydytojo neurologo konsultacija. Abejose programose taip pat yra numatyti moterims svarbiausi instrumentiniai ir laboratoriniai tyrimai, kurie leistų identifikuoti nuokrypius nuo normos ir imtis atitinkamų veiksmų, bei gydytojo akušerio-ginekologo konsultacija“, – sako M. Kakarieka.

Gydytojas akcentuoja, kad profilaktinio patikrinimo programas „Moterims MAXI“ Nr. 1-5 reikėtų rinktis vadovaujantis tais pačiais principais, kaip ir „Moterims MIDI“ Nr. 1-2 – atsižvelgiant į nusiskundimus ir turimas ligas. Svarbu pabrėžti, kad visos penkios „MAXI“ programos gali pasiūlyti ne tik didesnį konsultuojančių gydytojų ratą, bet ir platesnį instrumentinių bei laboratorinių tyrimų spektrą.

„Be moterims svarbiausių instrumentinių tyrimų atitinkamoje „MAXI“ programoje yra įtraukta krūtų echoskopija, kartu įvertinant sritinius limfmazgius, ir širdies echoskopinis tyrimas bei tokie papildomi laboratoriniai tyrimai kaip inkstų būklę leidžiantis įvertinti kreatino, vitamino D, geležies atsargų kiekį įvertinantis feritino tyrimas“, – aiškina M. Kakarieka.

Visose profilaktinio sveikatos patikrinimo programose „Moterims MIDI“ ir „Moterims MAXI“ yra numatyta vidaus ligų gydytojo konsultacija, kurios metu aptariami programos rezultatai, individualiai pacientės situacijai pritaikytos rekomendacijos, o jeigu reikia – sudaromas gydymo planas.

Rūpinkitės savo sveikata profilaktiškai, nes tai padeda ne tik skirti sėkmingą gydymą aptikus problemą, bet su tinkamomis prevencijos priemonėmis išvengti gresiančių sveikatos sutrikimų.

  • I-IV 7:00 - 21:00
  • V 7:00 - 20:00
  • VI 9.00 - 15.00
  • VII Nedirbame